Home » Bazal Metabolizma Hızı Nedir? Nasıl Arttırılır?

Bazal Metabolizma Hızı Nedir? Nasıl Arttırılır?

by SaglikGuze
bazal metabolizma

Bazal metabolizma hızı kişinin tam dinlenme halinde vücudundaki yaşamsal fonksiyonları devam ettirebilmesi için yaktığı kalori miktarıdır.  Metabolizma hızını ölçmeden önce kişinin dinlenmiş olması, ölçümden hemen önce yaklaşık 10 dakika kadar yatması ve soluk alış verişlerinin düzene girmiş olması gerekmektedir. Bazal metabolizma hızı özellikle kilo vermede çok önemlidir çünkü metabolizma hızınız ne kadar düşükse kilo vermeniz de o kadar zorlaşır.

Metabolizma hızınızın artmasını istiyorsanız vücudunuzdaki yağ oranını azaltmanız ve kas oranınızı da çoğaltmanız gerekmektedir. Çünkü yağ hücrelerin kas hücrelerine göre çok daha az enerji harcarlar ve böylece sizin metabolizma hızınızın yükselmesine engel olurlar daha doğrusu metabolizma hızınızı düşürürler, ancak düzenli olarak yeterli protein ile beslenirseniz ve yağ oranınızı da azaltırsanız bu sefer vücudunuzdaki kas oranınız yani kas hücreleriniz daha fazla olacağı için doğal olarak ihtiyaç duyduğunuz enerji miktarı artacak ve daha fazla kalori yakmaya başlayacaksınız ve vücudunuzun bazal metabolizma hızı artmaya başlayacak ve artacak.

Tabi bazal metabolizma hızı için söyleceklerimiz bu kadarla sınırlı değil, metabolizma hızınızı arttırmak için yapmanız gereken bir diğer şeyde düzenli spor, haftada 2-3 tempolu olarak yapacağınız antreman yada kardiyo çalışmaları metabolizma hızı üzerinden pozitif bir etki yaratacaktır ve metabolizma hızınız artacaktır.

"<yoastmark

Bir diğer yapılması gereken şeyde düzenli ve sık sık beslenmeniz, unutmayın metabolizma hızınızı arttırmak için midenize ortalama üç saatte bir besin girmesi gerekmekte ancak bu şekilde bazal metabolizma hızınızı arttırabilirsiniz, bunlar ara öğünler halinde yiyeceğiniz bir avuç fındık, badem, ceviz, kuru meyve yada bir porsiyon normal meyve veya yoğurt olabilir. Yeterki bunları ihmal etmeyin, eğer günde sadece üç öğün yemek yer ve aralarda aç kalırsanız vücudunuz açlığa yani aslında bir nevi aldığınız yakıt azalacağı için savunmaya geçer ve metabolizma hızınızı düşürür daha da özetlemem gerekirse vücut şöyle düşünür ben öğlen yemek yedim ve şimdi tam yedi saat boyunca yakıt alamayacağım o zaman çalışma hızımı düşüreyim ve idare edeyim, bunun içinde yağları depo edeyim hemde bazal metabolizma hızımı düşüreyim der ve ne olur sizin metabolizma hızınız düşer sonrada kilo vermeniz zorlaşır, birçok kişinin dediği o meşhur “su içsem yarıyor bana” lafıda aslında bu şekilde sağlıksız ve uzun aralıklarla beslenip bazal metabolizma hızı düşük olan kişilerin söylediği bir laftır.

Aslında işin sırrı sizin günlük olarak harcadığınız kalori miktarı ile aldığınız besinlerdeki kalori miktarını dengelemek bu noktada dikkat edilmesi gereken metabolizma hızınızın çok altında kalacak şekilde az beslenmemeniz çünkü eğer metabolizma hızınızın çok altında beslenirseniz bu defa kilo kaybınız kaslarınızdan olur buda sizin verdiğiniz kiloları çok çabuk bir şekilde geri almanıza neden olur aynı zamanda metabolizma hızınız düştüğü içinde gün içerisinde kendinizi yorgun ve halsiz hissedersiniz.

Bazal Metabolizma Hızını Arttırmak için Neler Yapılmalı?

  • Haftada en az 3 gün düzenli spor yapın
  • Süt ve süt ürünlerini masanızdan eksik etmeyin.
  • Gün içerisindeki öğünleri özellikle kahvaltıyı atlamayın ve vücudunuzu aç bırakmayın. Kahvaltı çok önemli çünkü ortalama 8 saat kadar uyku sırasında vücut besinsiz kalır ve kaslarınızdan yakıp kendisine enerji sağlamaya çalışır o nedenle güçlü bir kahvaltı etmeyi ihmal etmeyin aksi takdirde bazal metabolizma hızınız düşer.
  • Sık sık ve sağlıklı beslenin
  • Metabolizma hızınızı arttırmak için bol bol su için günde en az 2 yada 3 litre su içmeniz gerekmekte.
  • Bol bol lifli gıdalar tüketmeye çalışın bu sizin bazal metabolizma hızınızı arttıracaktır. Sebebi ise sindirim sisteminiz ve bağırsaklarınız daha verimli çalışacak ve daha fazla enerji harcayıp metabolizma hızınızı arttıracaklardır.
  • Yemeklerinizde baharat kullanmaktan çekinmeyin, baharatların içindeki bileşikler metabolizma hızı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.
  • Beyaz un, beyaz un ürünleri ve şekerden uzak durun bunlar bazal metabolizma hızınızı düşürür.
  • Yeterli miktarda protein aldığınızdan emin olun, et, balık ve tavuk yemeyi ihmal etmeyin. Vücudunuza yeterli miktarda protein almazsanız kas kütlenizi çoğaltamazsınız ve böylece bazal metabolizma hızınız da artmaz.
  • Metabolizma hızı için kafein tüketiminizi arttırın eğer kahve seviyorsanız gün içinde içeceğiniz 2 fincan kahve metabolizma hızı arttırımında size yardımcı olacaktır.

Daha önceki yazılarımız arasında olan karbonhidrat nedir? hangi besinlerde bulunur? isimli yazımızı da okuyabilirsiniz.

Related Articles