Home » Protein Tozu Nedir? Whey Protein Nedir? Zararlı mıdır?

Protein Tozu Nedir? Whey Protein Nedir? Zararlı mıdır?

by SaglikGuze
protein tozu

Protein tozu zararlı mı yoksa bir zararı yok mu birazda bundan bahsedelim, günümüzde protein tozu spor yapan bir çok insan tarafından kullanıyor, eğer sizde spor salonuna gidenlerdenseniz soyunma odasında spordan çıkan insanların bir çoğunun ellerinde birer shaker salladıklarını görürsünüz yani protein tozu hem spor yaparken kas kütlesinin arttırılmasına hemde enerji vermesi ile insanların birer yardımcısı haline gelmiş durumda.

Tabi insanları çoğu protein tozlarının aslında ne olduğu, zararlı olup olmadığını, yada sürekli duydukları whey proteinin ne anlama geldiğini merak ediyor ve birçok kişi tarafından yeterli olarak tanınmadığı içinde sürekli bir ilaçmış gibi muamele görüyor, birçok kişi vücut geliştirme ile uğraşan profesyonel sporcuların kullandıkları bana göre de zararlı olan steroitler ve ilaçlar ile protein tozlarını aynı kefede sanıyor ancak işin aslı böyle değil.

Protein Tozu Whey Protein Nedir?

Protein tozlarının içinde whey protein bulunmaktadır, peki nedir bu whey protein? Whey protein bildiğimiz peynir altı suyundan elde edilen bir proteindir yani sağda solda duyduğunuz gibi aslında bir öcü değildir, ilaç hiç değildir ve en önemlisi mucize yaratacak bir şey de değildir,  aslında sadece bir besin takviyesidir yani sihirli bir değnekmiş gibi düşünmemeniz gerekir, adam akıllı kullanıldığı sürece ve çok fazla tüketilmediği sürece sağlıklı bir insan için zararı yoktur. Birçok kişi protein tozu kelimesini duyduğu anda bile hemen reaksiyon verip sakın kullanma, yok efendim protein tozu kalp krizine yol açıyormuş gibi şeyler söylemeye başlar tamam protein tozu doğal yollarla elde edilmiş bir besin takviyesi değil ancak hangimiz yüzde yüz doğal besinlerle besleniyoruz ki? Marketten aldığınız hangi hazır gıdanın içinde katkı maddesi yada koruyucu kimyasallar yok? Hangimiz ben yüzde yüz organik besleniyorum ve ambalaja girmiş hiçbir gıdayı tüketmiyorum diyebilir? Protein tozu da işte tüm bu yediğimiz marketlerde satılan hazır ürünlerden çok farklı değildir o nedenle bakış açısının bu yönde olması gerekir.

Birde şuna hastayım; millet protein tozunun içinde trans yağ varmış diye söylenip durur ama içinde trans yağın ağa babası olan çikolata, hazır dondurma, kızartma, fast food, hamur işleri gibi gıdaları da bir güzel mideye indirir gelde gülme işte.

 

protein tozu

protein tozu

Peki protein tozu az da olsa hiç kimseye zararı yok mu derseniz orada bir dururum işte, bazı durumlarda olabilir, hangi durumlar bunlar, eğer süt ve süt ürünlerine karşı alerjiniz varsa yani laktoz intoleransınız var ise o zaman bir süt ürünü olan peynir altı suyundan yapılmış olanları kullanmanız önemli kaldı ki zaten laktoz intoleransınız varsa süt yada süt ürünleri de tüketmiyorsunuzdur. Bu tip laktoz intoleransı olan kişilerde mide sindirim bozuklukları, alerji gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bir başka dikkat edilmesi gereken husus ise böbrek rahatsızlıkları olan kişilerinde hem protein tozundan hemde fazla protein tüketmekten kaçınmaları aslında yine bu durum protein tozuna özel bir durum değil, yani böbrek hastası olan bir kişi normal yollardan da çok fazla protein alsa yine böbreklerinden sıkıntı yaşayabilir bunun nedenlerini de bir önceki fazla protein zararlı mı başlıklı yazımızda açıklamıştık.

Dikkat edilmesi gereken bir nokta da kaliteli ve bilinen bir markanın protein tozunu kullanmaktır, piyasada satılan birçok farklı markada ve fiyatta protein tozu mevcut ancak bazı köprü altı üretimleri olan kalitesiz markaların içine sağlığınızı bozabilecek kadmiyum, arsenik yada bakır gibi ağır metaller eklenmiş olabilir bu nedenle marka seçimi çok önemlidir, protein tozu seçiminde ucuza kaçmamızı ve bilinen yerlerden satın almanızı tavsiye ederim.

Belirtmek istediğim bir nokta daha var protein tozlarının kilo aldırdığı söylenmekte aslında bununda pek doğruluk payı yok sonuçta kilo alıp vermeniz aslında bir matematik işidir, günlük olarak metabolizmanızın yaktığı kaloriden daha az kalori alırsanız kilo verirsiniz daha yüksek kalori alırsanız kilo alırsınız bu kadar basit ve aldığınız bu kalorilerin hangi besinden geldiği de önemli değildir, kaldı ki protein tozu kalori açısından çok düşüktür yani kilo alma konusunda pek fazla bir etkisi olmaz.

Sonuç olarak protein tozu sadece bir besin takviyesidir, sizi 1 ayda kaslı bir vücuda kavuşturmaz yada bir anda pazularınızı çıkarmaz, gün içerisinde alamadığınız protein miktarını size kazandırmaya yarar ve sıvı olarak tüketildiği için kana daha çabuk karışıp spordan sonra kaslarınızda meydana gelen yıkımı daha çabuk onarır, onun dışında protein tozundan bir mucize beklemeyin ve daha önce de belirttiğim gibi alerjik bir durumunuz yada böbrek hastalığınız yok ise kontrollü ve makul bir ölçüde protein tozu kullanmanızda şahsen ben bir zarar olacağını düşünmüyorum.

Dilerseniz Fazla protein tüketmek zararlı mıdır? Ne kadar tüketmeliyiz? isimli yazımızı da inceleyebilirsiniz

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Related Articles