Home » Antrenman Yapanlara Tavsiyeler

Antrenman Yapanlara Tavsiyeler

by SaglikGuze
Antrenman Yapanlara Tavsiyeler

Antrenman yapanlara tavsiyeler konusuna gelmeden önce neler yapılması gerektiğinden bahsetmek istiyorum, birçoğunuz bir şekilde spora başlamış yada başlamak üzere olabilirsiniz. Tabi bu durumda antrenman yapacaksanız bazı önemli ve dikkat etmeniz gereken maddeler var, çünkü sporu sadece salona gidip sürekli koşturmak yada ağırlıkları kaldırıp indirmekten ibaret olarak düşünmeyin, bunlar sadece işin ufak bir kısmı işin aslında antrenman yapmaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken birçok madde daha var.

1- İlk olarak antrenmana başlamadan en az iki saat önce yemek yemeyi bırakın, antrenman yapmaya yakın zamanlarda midenize bir besin girmesin özellikle buna dikkatinizi çekmek istiyorum çünkü antrenmana başlamadan önce yemek yiyenler oluyor sorduğumuzda da enerji versin diye yiyorum diyenler oluyor ancak işin aslı öyle değil maalesef. Antrenmandan iki saat önce yiyeceğiniz kompleks bir karbonhidrat ve protein antrenman sırasında size fazlasıyla yeterli olacaktır zaten midenizin belli bir sindirme süresi var ve bu sindirim siz antrenmana başlarken bitmiş olmak üzere olacak ve vücudunuzda gereken enerjiyi ortaya çıkarmış olacak. Ancak bunun tam tersini yapıp antrenmana başlamadan hemen önce bir şeyler yerseniz bu defa mideniz sindirime geçeceği sırada siz antrenman yapıyor olacaksınız ve kendinizi güçsüz ve midenizide şişkin hissedeceksiniz ayrıca bu tür bir davranış sağlığınızı da tehlikeye sokacaktır.

Peki antrenmandan önce ne yemeli derseniz, tavsiyem çavdar yada tam tahıllı ekmek arasına hindi yada et füme ve peynirden oluşan bir sandwich yapıp yemeniz, çünkü böylece hem kan şekerinizi yavaş ve uzun sürede yükseltmiş olacaksınız hemde antreman sırasında gereken enerjiyi vücudunuza vermiş olacaksınız.

Unutmadan birde antrenmandan yarım saat önce şekersiz bir fincan kahvede tüketebilirsiniz, kahve içindeki kafein sayesinde sizi canlandıracaktır ve daha zinde olmanızı sağlayacaktır.

Antrenman Yapanlara Tavsiyeler

Antrenman Yapanlara Tavsiyeler

2- Kayıt olduğunuz antrenman salonuna gidince tabiri caizse hemen havaya girmeyin sonuçta uzun vadeli bir maratona başlıyorsunuz ve aceleye gerek yok. Hocalarınızla konuşun kendi sağlık durumunuzu ve neler yapmak istediğinizi anlatın, gereken vücut yağ oranı, kas ve kemik ölçümlerinizi yaptırın ve verilen programlara uyun, ilk başlarda zaten sizi çok yormayacaklar ve hafif ağırlıklarla sizi alıştırmaya çalışacaklardır bundan rahatsız olmayın ben bu kadar ağırlığı tek parmağımla kaldırırım falan gibi triplere giripte gidip fazla ağırlıklar kaldırmayın adamların bir bildiği var sonuçta her şey yavaş yavaş ve zamanla olacak merak etmeyin zamanla sizinde ağırlıklarınızı ve antreman şiddetinizi arttıracaklar.

3-Spora başlamadan önce olmazsa olmazımız ısınmadır yani antrenman salonuna girer girmez ağır haraketlere başlamayın mesele kardiyo güzel bir ısınma biçimidir hem nabzınız hızlandırırsınız hemde vücudunuz ısıtıp olası bir sakatlanma riskini azaltmış olursunuz. Kardiyoyu çok fazla uzatmayın 5 ile 10 dk arası yeterlidir ancak şahsen ben ikisinin ortasında 7 dk ısınma için kardiyo yapıyorum sizde öyle yapabilirsiniz.

4- Antreman programınızdan çıkmayın, bazı hareketler fazla yada size göre gereksiz gelebilir ancak onlar sizin durumunuza göre hazırlanmış programlardır yani ne eksik nede fazladır o nedenle sıkıcıda gelse kaçamak yapmayın tüm hareketlerinizi doğru ve sabırlı bir şekilde yapın.

5- Antrenman sırasında insanı en çok motive eden güzel bir müziktir, eğer spor salonunda çalan müzikler sizi motive etmiyor yada hoşunuza gitmiyorsa yanınıza telefonunuzu yada müzik çalarınızı almayı unutmayın.

6- Set aralarında çok fazla ara vermeyin, eğer bu araları ve molaları çok uzatırsanız hem vücudunuz soğumuş olur hemde tekrar başlamak motivasyon açısından daha zor bir hale gelir.

7- Her gün spor salonuna gitmeyin zaten her gün gidip aynı kas gruplarını çalıştırmakta size fayda değil zarar getirir. Amatör olarak sağlıklı yaşam için antrenman yapacaksanız düzenli olarak haftada üç gün gitmeniz yeterli olacaktır. Çünkü antreman sonrası kaslarınızın onarılmaya ve dinlenmeye ihtiyaçları vardır ama siz her gün gidip antreman yapar ve kaslarınızın kendilerini onarmalarına zaman vermezseniz olumlu bir gelişme sağlayamazsınız.

8- Beslenme konusunda aslında daha önceki yazılarımızda değinmiştir, sağlıklı beslenme ve kilo verme başlıklı yazımızda nasıl beslenmeniz gerektiğine dair bilgileri sizlerle paylaşmıştık o nedenle burada kısaca bahsedeceğim, mutlaka ara öğünler yemeniz gerekiyor gerisini sağlıklı beslenme ve kilo verme adlı yazımızda bulabilirsiniz.

9- Son olarak nasıl olsa ben antrenman yapıyorum ne var ne yok her şeyden istediğim kadar yerim diye düşünmeyin sonuçta sizin metabolizmanızında günlük yaktığı bir kalori miktarı var bunun üzerine çıkarsanız eğer ister haftada üç gün ister haftada yedi gün antrenman yapın yine kilo alırsınız bunu sakın unutmayın. Ayrıca dilerseniz daha önceki yazılarımızda bahsetmiş olduğumuz motivasyon ve spor ikilisi neden önemlidir isimli yazımızı da okuyabilirsiniz.

Related Articles