Home » Kilo Alma Yöntemleri Nelerdir? Nelere dikkat edilmeli?

Kilo Alma Yöntemleri Nelerdir? Nelere dikkat edilmeli?

by SaglikGuze
kilo alma

Kilo alma aslında tahmin edeceğinizden daha kolay tabi bu noktada önemli olan altını çizerek söylüyorum ki “sağlıklı kilo alma” çünkü kilo almak kolay, bütün gün çikolata, cips, kola vs gibi içinde şeker ve donmuş yağ oranı yüksek besinleri bolca tüketirsiniz kısa zamanda kilo alırsınız ama bu şekilde alınan kilolar sonucunda sağlığınızı da kaybedebilirsiniz yani kilo alayım derken başınıza başka işler açabilirsiniz.

Aslında sağlıklı kilo alma konusu da sağlıklı kilo verme ile temelde aynı prensibe dayanmakta, malum daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi gün içerisinde metabolizmanızın harcadığı kalori miktarı, gün içinde aldığınız kalori miktarından düşük ise kilo verirsiniz, kilo alma konusunda da bu sistem tam tersi olarak çalışır yani gün içinde metabolizmanızın harcadığı kaloriden daha yüksek miktarda kalori alırsanız bu defa da kilo alırsınız yani mantık temelde aslında ikisinde de aynı. Bu arada hatırlatmam gereken bir nokta daha var eğer kilo alma konusunda sıkıntı yaşıyorsanız yapmanız gereken ilk şey bir doktora başvurup kilo almanızı engelleyen herhangi bir sağlık probleminizin olup olmadığını öğrenmektir çünkü eğer bir sağlık sorunu yani hormonal bir sıkıntı vs. nedeni ile kilo alamıyorsanız o sorunu çözmeden ne yaparsanız yapın zaten kilo alamazsınız.

kilo alma

kilo alma

Aslına vücudunuzu bir makina olarak görürseniz önemli olan bu makinanın çarklarını çalıştırmak yani metabolizmanızı hızlandırmak, bunu da sık sık ara öğünler tüketerek ve kilo almaya destek verecek şekilde spor yaparak sağlayabilirsiniz, diyetinizde mutlaka karbonhidrat olmalı, unutmayın yakıt olmadan bu makinayı çalıştıramazsınız, düzenli beslenerek ve yeterli derecede protein ve karbonhidrat alarak metabolizmanızı hızlandırıp günlük tüketmeniz gereken kalori miktarını öğrenin ve buna göre günlük 500 kalori civarından daha fazla kalori alın ve böylece haftalık yaklaşık olarak 0,5 kg civarında kilo alabilirsiniz. Diyetinizdeki kalori miktarını arttırmak istiyorsanız eğer öğünlerinize makarna, pilav ve patatesi de ekleyip bu şekilde aldığınız karbonhidrat miktarını çoğaltabilirsiniz.

Sağlıklı kilo alma konusunda dediğim gibi ara öğünler çok önemli ve bu ara öğünlerde badem, ceviz ve fındık yemeyi ihmal etmeyin böylece vücudunuza sağlıklı yağları da almış olursunuz.

Eğer süt ve süt ürünlerini tüketmenizde bir sakınca yok ise bol bol tüketin, sütün içine pekmez yada bal katarak daha fazla kalori almanızı sağlayabilirsiniz, yine aynı şekilde kilo alma için çok değerli bir protein kaynağı olan yumurtayı da sofranızdan eksik etmeyin.

Gece uyumadan öncede bir ara öğün yemeyi unutmayın bu da kilo alma için faydalıdır çünkü uyku sırasında sabaha kadar yaklaşık 8-10 saat kadar vücudunuz besinsiz ve enerjisiz kalır ve buda kaslarınızda yıkıma sebep olur bunu engellemek için yatmadan önce yoğurt, süt vs gibi bir ara öğün tüketmeyi unutmayın mesela yoğurdun içine şeker katarak yine alacağınız kalori miktarını da çoğaltmış olursunuz bu şekilde de tüketebilirsiniz.

Sağlıklı kilo alma konusudan aklıma gelen bir başka noktada su tüketimi, bunu mümkünse yemek sırasında yapmayın, yemekle beraber içtiğiniz su midenizin çabuk şişmesine ve sizinde daha çabuk tokluk hissetmenize ve iştahınızın kaçmasına neden olacaktır, böyle olunca da bir öğünde tükettiğiniz kalori miktarı azalmış olacaktır. İştah demişken sağlıklı kilo alma da iştahınızın yerinde olması da çok önemli bunun içinde yemeklerinizde bol bol baharat ve eğer seviyorsanız acı kullanın , acı ve baharat sizin iştahınızı açacaktır.

Kilo alma ile ilgili bir başka tavsiyem ise kahvaltı ile ilgili olacak, eğer kahvaltıda çay içiyorsanız bunun yerine meyve suyu tüketip yine daha fazla enerji ve kalori alımınızı sağlayabilirsiniz.

Geldik en sevdiğim tavsiye ye evet sigara içen arkadaşlar eğer kilo almak istiyorsanız o tüttürdüğünüz sigarayı da bir zahmet bırakın, sigara içmek size ekstra kalori harcatır ve kilo almanıza da engel olur eğer kilo almak istiyor ve sigara kullanıyorsanız işte size güzel bir fırsat.

Son sağlıklı kilo alma da olmazsa olmazımız mutlaka ama mutlaka aç kalmayın en az 3 saatte bir midenize bir besin girmesi gerekmekte, bunu da daha önce belirttiğim gibi ara öğünler ile sağlayabilirsiniz. Dilerseniz Bazal Metabolizma Hızı Nedir? Nasıl Arttırılır? isimli yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bir başka yazımız da görüşmek üzere..

Related Articles