Home » Vücut Yağ Oranı Nedir? Nasıl belirlenir?

Vücut Yağ Oranı Nedir? Nasıl belirlenir?

by SaglikGuze
vücut yağ oranı

Vücut yağ oranı ölçümü sizin kilo verme döneminizde yada sağlıklı yaşamı benimseme sürecinizde çok önemli bir yer tutar çünkü yağ oranı ve kontrolü sayesinde doğru yolda mısınız yoksa yanlış yola mı saptınız acaba gibi soruların cevaplarını bulursunuz.

Yağ oranı günümüzde on yada on beş saniye süren bir ölçümle bilgisayarlara bağlı özel ölçüm cihazları ile yapılır ve sizin vücudunuzdaki yağ, kas oranı ve dengesi, kemik ağırlığınız, bölge bölge yani kol, bacak, gövde, basen gibi tüm vücudunuzdaki yağları ayrı ayrı göstererek ölçümünüzü yapar ve bunları bir rapor halinde size yada spor eğitmenize verir. Tabi bu noktada önemli olan vücut yağ oranı raporlarınız doğrultusunda beslenme ve antremanlarınıza yön verebilmeniz. Örneğin diyelim ki bir öncek ölçüme göre yağ oranı raporunuzda yağ kütleniz bir kilo arttı, bu durumda ne yapmalısınız bilmeniz gerekir hemen o fazla çıkan bir kilo yağ tekrar eritmek için antreman ve beslenme programınıza müdahale edip değiştirmeniz gerekir ancak özel spor ve beslenme eğitmeniniz var ise bunu kendisi yapacaktır zaten, şahsen artık ben bu tip dalgalanmalarda ki çok fazla yaşamıyorum duruma kendim müdahale edip nerede yanlış var tespit edip ona göre beslenme programımda değişiklikler yapıyorum zamanla tecrübe ve bilgi sahibi oldukça bu sizde de olacaktır ancak önemli olan sporu laf olsun diye yapmamakta eğer olaya böyle bakarsanız ne tecrübeniz artar ne de bilginiz, ve sürekli olduğunuz yerde sayarsınız.

Vücut yağ oranı raporlarınızı saklamanızı tavsiye ederim böylelikle hem en baştan beri yaşadığınız olumlu gelişimleri takip etmiş olursunuz hemde hedefe giden yolda motivasyonuzu korumuş olursunuz.

vücut yağ oranı nasıl hesaplanır?

vücut yağ oranı nasıl hesaplanır?

Vücut Yağ Oranı ve Kitle İndeksi Nedir? Nasıl hesaplanır?

Yapılan yağ oranı testleri sonucundan vücut kitle endeksiniz de belirlenir işte dikkat etmeniz gereken asıl kriter bu. Peki nedir bu vücut kitle indeksi? Hemen açıklayayım sizlere, vücut kitle indeksi sizin kg cinsinden vücut ağırlığınızın metre cinsinden boyunuzun karesine bölünmesi ile ortaya çıkan değerdir yani şöyle;

Boy(Mt) X Boy(Mt) : Boy Çarpımı

Kilo(Kg) / Boy Çarpımı : Vücut kitle indeksi.

Bu hesaplama sonucunda belli sayı aralıklarında belli değerlendirmeler referans alınmıştır, onları da yazalım;

Vücut Kitle İndeksiniz;

18.5 kg/m2’nin altında ise: Zayıf

18.5-24.9 kg/m2 arasında ise: Normal

25-29.9 kg/m2 arasında ise : Fazla kilolu

30-34.9 kg/m2 arasında ise: I. derece obez

35-39.9 kg/m2 arasında ise: II. derece obez

40 kg/m2 üzerinde ise: III. derece morbid obez

İşte vücut yağ oranı ölçümü sonucunda vücut kitle indeksiniz yukarıdaki değerlerden hangisi arasında çıkarsa onun karşısında yazan durumdasınız.

Diyeceksiniz ki yazıp yazıp duruyorsun senden ne haber ey admin? Hemen belirteyim şu an benim vücut kitle indeksim 21 yani normal kategorideyim bir dönem 19 lar civarına indim ama o durumu korumak uzun dönemde inanın çok zor, yani çok fazla dikkat etmeniz gerekiyor ancak sizin de yağ oranı ölçümü sonucunda vücut kitle indeksiniz 25 e kadar çıkarsa normal kilonuzdasınız demektir, ancak ondan sonraki değerler dikkat etmenizi gerektiren uyarılardır. Eğer spor yapıp ve beslenmenize dikkat edip hala yüksek değerler elde ediyorsanız emin olun bir yerlerde yanlış yapıyorsunuz hemen müdahale edip düzeltmeniz gerekiyor.

Ayrıca dilerseniz su içmenin faydaları nelerdir isimli yazımızı da okuyabilirsiniz. Yağ oranı olayını dilim döndüğünce bahsetmek ve sizleri bilgilendirmek istedim. Şimdilik bu kadar bir sonraki yazıda görüşmek üzere..

Related Articles