Home » Omega 3 yağ asitinin faydaları nedir? Nelerde bulunur?

Omega 3 yağ asitinin faydaları nedir? Nelerde bulunur?

by SaglikGuze
omega 3

Omega 3 aslında bir tür yağ asitidir ve vücudumuzda üretilmez dolayısıyla dışarıdan almamız gerekmektedir. Bu yağ asidi birçok fonksiyonumuzun sağlıklı çalışması için gerçekten önemli bir yağ asitidir bunlardan en başta gelenleri kalp fonksiyonları, kanın pıhtılaşması ve beyin hücrelerini çevreleyen çeperlerin oluşması, romatizmanın bazı türlerine iyi gelmesi, vücudun direncinin artması gibi bir çok faydalı etkisi vardır.

Tabi aslında bir çok insan Omega 3 yağ asitinin vücudu tarafından üretilemeyeceğini bilmediği için buna pek dikkat etmiyor ve vücudu için gerektiği kadar bu yağ asidinden alamıyor, bunun tek çaresi dışarıdan almanız onun dışında bir çaresi yok ayrıca eksikliğinde de bir takım sıkıntılar yaşayabilirsiniz dikkat etmeniz gerekir.

Omega 3 yağı nedir? Hangi besinlerde bulunur?

Omega 3 yağı nedir? Hangi besinlerde bulunur?

Bu Yağ Asidi Hangi Besinlerde Bulunur?

Omega 3 deniz ürünleri yani en çok somon, uskumru, ton gibi balıklarda bulunur tabi diğer balık türlerinde de mevcuttur, bunun dışında midyede iyi kaynaktır, bunların dışında ceviz, yumurta, tavuk, keten tohumu, fesleğen, ceviz yağı, asma yaprağı, soya yağı, pişmiş brokoli, turp tohumu gibi besinlerde bulunur. Tabi günümüzde bu saydığım besinleri bir şekilde tüketmeyen insanlar bu açıklarını dışarıdan balık yağı hapları alarak gidermeye çalışmaktadırlar.

Omega 3 yağ asitinin faydaları;

 • Kalp krizi riskini düşürür
 • Romatizmaya iyi gelir
 • Hafızaya iyi gelir
 • Kilo vermenize yardımcı olur
 • Felç geçirme olasılığınızı azaltır
 • Kolestrolün düşmesine yardımcı olur
 • Tansiyonun kontrol altına alınmasında etkili olur
 • Kemik erimesine karşı etkilidir
 • Ruhsal çöküntülere ve depresyona karşı hafifletici etkileri vardır
 • Astım hastalarında solunumu rahatlatıcı etkisi vardır
 • Dikkat eksikliği ve odaklanma sorunlarını azaltmaya yardımcı olur
 • Vücudun enerji üretmesine yardımcı olur
 • Kavrama ve hareket yeteneğini arttırır.

Fazla Omega 3 tüketmek zararlı mı?

Tabi her besinde olduğu gibi çok bu yağ asidinden de çok fazla tüketmek bazı sakıncalara ve sıkıntılara neden olabilir. Özellikle düzenli olarak kan sulandırıcı ilaçlar kullanan kişilerin çok fazla tüketmekten uzak durmaları uzmanlar tarafından tavsiye edilmekte. Bunların dışında tüketilmesi gerekenden fazla almak kilo alımına neden olabilir unutmayın ki omega 3 te sonuçta bir yağ çeşiti ve onunda fazlası bazı sıkıntılara neden olabilir.

Ayrıca 2011 yılında Amerika Birleşik Devletlerinin Seattle eyaletindeki Fred Hucthinson kanser araştırma merkezinde yapılan bir araştırmaya göre kanda çok fazla miktarda bulunan omega 3 ile buna paralel olarak prostat kanseri arasında bir bağlantı olduğu belirtildi, ayrıca düşük olasılıkta bulunan kansere yakalanma riskini de yüze 44 civarından arttırdığı da belirtildi. Bu nedenle bilinçsizce ve kontrolsüzce takviye haplar tüketmektense haftada bir yada iki defa balık tüketilmesinin daha iyi ve daha sağlıklı olacağını belirttiler.

Zaten bu durumla ilgili birkaç yıldır da çeşitli araştırmalarda da dışarıdan alınan takviye omega 3 yağlarının bir faydasının olmadığı özellikle kalp hastaları içinde ekstra bir yayar sağlamadığından bahsedilmekte.

Sonuç olarak anlatılmak istenilen her besinde ve vitaminde olduğu gibi omega 3 yağ asitinide yukarıda saydığım doğal yollardan tüketmek ve mümkün olduğu kadar yapay takviye, hap gibi şeylerden uzak durmanın gerektiğidir, eğer bunlara uyup yeterli ve düzenli beslenip gereken yağ asitlerini ve vitaminleri vücudunuza alırsanız böyle yapay takviyelere zaten ihtiyacınız kalmaz.

Ayrıca dilerseniz Glikoz tüketmenin olası zararlı nelerdir isimli yazımıza da göz gezdirebilirsiniz.

Related Articles