Home » Liposuction Nedir? Nasıl Yapılır? Zararlı mıdır?

Liposuction Nedir? Nasıl Yapılır? Zararlı mıdır?

by SaglikGuze
liposuction nedir

Liposuction nedir, nasıl yapılır gibi soruların cevaplarına geçmeden önce günümüzde birçok insanın kilo verme ile sorun yaşadığını belirtmemiz gerekiyor buna bağlı olarakta liposuction yani yağ aldırma lafını oldukça sık duymaktayız, estetik kaygısı olan bir çok kişi liposuction uygulamasına başvurur oldu. Kadın yada erkek ayırmadan bir çok kişi hareketsiz yaşam, gün boyu ofiste hareketsiz geçirdiği saatler, stres ve bunların üzerine de sağlıksız ve dengesiz beslenme de eklenince alınan fazla kilolarla uğraşır duruma düşmekte. Bu gruba giren ve kilo vermekte zorlanan insanlar için liposuction bir çözüm hale gelmiş durumda.

Tabi bu noktada eklemek istediğim bir nokta var, liposuction sizin her kilo aldığınızda yağlarınızdan kurtulmak için yapabileceğiniz bir yöntem değil, her zaman dediğim gibi en güzeli sağlıklı ve dengeli beslenme ile birlikte spor yaparak verilen kilolardır. Ancak sağlıklı beslenme ve spor ile sonuç alınamayan ve gerçekten sağlık açısından da gerekli olduğuna karar verilen kişiler için uygulanması daha doğrudur sonuçta liposuction da bir cerrahi yöntem, sağlıklı bir şekilde beslenip sağlıklı ve dengeli olarak kilo vermek varken neden vücudunuzun sağına soluna borular sokulsun istersiniz ki? Şahsen ben istemem sizinde istemeyeceğinizi düşünüyorum. Aslında liposuctionun asıl amacı kilo verdirmek değil estetik olarak göze hoş gelmeyen yağlardan kurtulmaktır, kaldı ki liposuctionun kelime anlamı da suction ve lipos tan gelir yani emmek ve yağ, Türkçe’ye çevirdiğimizde de zaten liposuctionun yağ emmek anlamına geldiğini görebiliriz.

Aslında boyu ve kilosu orantılı olup ancak bölgesel olarak belli sebeplerden dolayı yağ birikimi olanların başvurabileceği bir yoldur liposuction, belli bölgelerde germe işlemi içinde yardımcı olmaktadır.

liposuction nedir

liposuction nedir

Liposuction Nedir? Nasıl Yapılır?

Liposuction bu dalda uzman cerrahlar tarafından yapılır, yağ alma işlemi uygulanacak olan kişinin önce durumu belirlenir, nerelerde liposuction uygulanacak ona karar verilir ve bu doğrultuda yağ işlemine başlanır. Yağların emileceği bölgeye sıvı verilir yani enjekte edilir ve yağ hücrelerinin şişmeleri sağlanır daha sonra bu bölgelerden küçük kesikler açılır ve içeriye o meşhur metal borular sokulur, içeriye sokulan bu borular içeride bulunan yağ hücrelerini emmek için kullanılır.

Liposuction uygulaması uygulama yapılan hastanın vücut ve yağlanma durumuna bağlı olarak bir yada iki saat sürmektedir ve uygulamadan sonra da bir gün hastanede kalıp ertesi gün taburcu edilmektedir. Liposuction sırasında çoğunlukla dikiş atılmadığı için cerrahi müdahale sonrasında katlanılamaz ağrılar yada acılar pek yaşanmaz, ortalama 3-6 ay arası süreçte ise liposuction uygulamasının izleri ortadan kaybolur.

En sık liposuction uygulanan bölgeler ise, karın ve bel, kalçalar, boyun, meme gibi yerlerdir.

Tabi liposuction bir mucize yaratmaz yani bir defa yağ aldırdıktan sonra alınan o yağlar bir daha geri gelmez diye bir durum yok, eğer siz yine boğazınızı tutamaz ve sağlıksız beslenip yeteri kadar hareket etmezseniz emin olun o aldırdığınız yağlar tahmininizden çok daha kısa bir sürede geri dönerler, sonuçta her kilo aldığınızda liposuction uygulatıp bunu bir kısır döngü haline getiremezsiniz. Bunlara ek olarak özellikle kadınların baş belası olan selülitlerden kurtulamanın yolu da maalesef liposuction değildir öyle bir ümidiniz varsa üzgünüm ama hiç ümitlenmeyin, liposuction sizi selülitlerinizden kurtarmaz.

Dediğim gibi siz siz olun öncelikle sağlıklı beslenip kilo verin bana soracak olursanız liposuction gibi uygulamalara muhtaç olmayın ama baktınız ki her şeyi denediniz fakat herhangi bir sebepten dolayı yağlardan kurtulamıyorsunuz o zaman liposuction uygulamasına başvurun fakat bunu da alışkanlık haline getirmeyin, eğer liposuction yaptırmaya karar verirseniz de iyice araştırın ve bu işin uzmanı klinikler ve cerrahlara kendinizi teslim edin ancak her cerrahi operasyonda olduğu gibi liposuction uygulamasında da narkoz alacaksınız bu lokal yada genel olabilir bunu da unutmayın.

Liposuction Ne Zaman Etkisini Gösterir?

Liposuction uygulaması yapıldıktan sonra her cerrahi operasyonda olduğu gibi bir iyileşme süresi gerekmektedir. Cerrahi müdahale sonrasını takip eden iki hafta içerisinde ödemler ve şişlikler olur bu süreç atlatıldıktan sonra inceleme dönemi başlar. İncelme sürecinin süresi altı aya kadar devam edebilir.

Son olarak liposuction uygulamasının şahsen kışın yapılmasını tavsiye ediyorum nedeni ise basit yazın 40 derece sıcaklıkta sanırım korse giymek istemezsiniz. Dilerseniz lazer epilasyon nedir hakkındaki yazımıza da göz atabilirsiniz.

Related Articles