Home » Lazer epilasyon nedir? Lazer Epilasyon Fiyatları nedir?

Lazer epilasyon nedir? Lazer Epilasyon Fiyatları nedir?

by SaglikGuze
lazer epilasyon

Lazer epilasyon uygulamasının başlangıcı aslında 1964 yılında lazer ışığının bulunmasına dayanmaktadır, daha sonra 1983 yılında Dr. Rox Anderson tarafından ortaya atılan selective phototermolyse tezi ile geliştirilmiş ve bu tez üzerinden daha fazla kullanım alanı için uyarlanmıştır ve günümüzde kullanılan bir hale gelmiştir.

Malum bütün insanlarda saç ve tüyler sürekli büyür ve siz kestikçe onlar büyümeye devam eder bu şekilde de sürekli bunlarla uğraşmak durumunda kalırsınız. Bu durum erkeklerde sakal, bıyık yada sırt bölgesinde tüylenme olup aslında kadınlarda olduğu kadar erkeklere rahatsızlık vermez ancak bazı durumlarda da özellikler erkeklerde meydana gelen sırt ve göğüs bölgesindeki aşırı tüylenme rahatsızlık verebilir, bunu bazı erkekler jilet ile traşlayıp çözmeye çalışırlar fakat bu kesin bir sonuç olmaz belli bir zaman sonra yine bu tüyler uzamaya başlar ve eski hallerini alırlar ve siz yine onları kesmek durumunda kalırsınız.

Kadınlar için ise durum daha hassastır, bacak yada yüz bölgelerinde meydana gelen tüylenmeler onlar için doğal olarak daha rahatsızlık vericidir, estetik olarak hoş bir görüntü vermez o nedenle kadınlar da bu durumdan kurtulmak için ağda yapmak gibi acı veren durumlara katlanmak zorunda kalırlar tabi ağda işlemini de erkeklerin jiletle tüylerini kesmesi gibi onlarda sürekli belli periyotlarda tekrarlamak zorundadırlar. Bu durum lazer ışığı ve buna bağlı olarak lazer epilasyon uygulamasını başlaması ile artık zor bir işlem olmaktan çıkmıştır ve ağda yada jilet yöntemlerindeki sıkıntılardan da hem kadınları hemde erkekleri kurtarmış olmaktadır.

Lazer Epilasyon Nedir?

Aslında lazer ışığınının kullanılarak bir bölgeye verilen tek dalga boyundaki lazer ışığıdır ve bu ışık sadece uygulandığı bölgeye etki eder, lazer epilasyonun uygulama prensibi aslında en basit deyimle uygulandığı bölgedeki kıl köküne ısı vererek bu kökün ısı ile tahrip edilmesini sağlamaktır bu şekilde tahrip olan kıl kökleri sayesinde tekrar uzaması engellenmiş olur ayrıca lazer epilasyon uygulaması yaparken cilde yada vücudun herhangi bir yerine de zarar vermemiş olunur. Kullanılan lazer ışığı o seansta uzayan kıllarınıza etki eder yani tam ve etkili sonuç için durumunuza göre beş yada altı seans uygulamaya gitmeniz gerekebilir.

Lazer epilasyon tedavisinde kullanılan iki tür lazer tipi vardır, bunlardan birincisi alexandrite ve ikincisi ise diode lazer cinsidir. Bu iki farkı lazer cinsi kişinin ten rengine göre tercih edilir, alexandrite tipi lazer kıl köklerine etki ederek uzamalarını engellerken, diode tipi lazer ise daha uzun dalga boyu kullanarak koyu cilde sahip olan kişiler için daha iyi lazer epilasyon seçeneği olmaktadır.

"<yoastmark

Birçok kişinin merak ettiği bir başka nokta da bir acı hissedilip hissedilmediğidir, evet az da olsa bir acı hissedebilirsiniz ancak bu katlanılabilir bir düzeydedir yani canım acır diye korkuyorsanız artık bu endişenizden kurtulabilirsiniz. Ancak ufak bir bilgi vermek istiyorum, lazer epilasyon seans sonrasını takip eden iki yada üç gün boyunca cildiniz hassas olabilir, hafif kızarıklıklar veya az da olsa ağrı hissedebilirsiniz bunlar için buz tedavisi uygulayabilirsiniz, ayrıca lazer epilasyon seansından sonraki birkaç gün içinde de çok fazla güneş ışığına maruz kalmamanız gerekmektedir.

Lazer Epilasyon Herkese Uygulanabilir mi?

Evet aslında on beş yaşından büyük ve herhangi bir cilt hastalığı olmayan herkese uygulanabilir ancak çok koyu tenli kişilerde pek iyi bir tercih olmayabilir, çünkü bu tip kişilerde cilde uygulanan lazer ışığı ve enerjisi çok fazla cilt içine çekilir ve etkisini yitirir bu durumda da bazı yan etkiler ortaya çıkabilir ayrıca daha fazla seansa gitmeleri de gerekebilir o nedenle en uygun kişiler açık tenli ve koyu renk tüye sahip olanlardır.

Lazer Epilasyon Merkezi yada Uzmanını Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Öncelikle sitemizde birçok lazer epilasyon merkezinin iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz, diyelim ki bir tanesini seçtiniz ve gittiniz dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var, öncelikle içeri girdiğinizde ortamdaki hijyen durumuna bakın zaten bunu girer girmez farkedersiniz ayrıca orada çalışan personelin bakımlı ve temiz olması da önemli. Çalışan personel ne kadar profesyonel onuda inceleyip anlamaya çalışın bütün bunlar gittiğiniz lazer epilasyon merkezi hakkında size fikir verecektir. Ayrıca tedaviyi uygulayacak olan doktorların sizin hakkınızda da size soru sorup medikal geçmişinizi öğrenmeleri, herhangi bir hastalığınız olup olmadığı sormaları yani sizin hakkınızda bilgi sahibi olmaları gerekmektedir çünkü bütün bunları bilmeden sizi iyi analiz etmeden en iyi tedavi yöntemeni de bilemezler ayrıca olası bir alerjik durumunda önüne geçemezler o nedenle tüm bu detaylar çok önemli, Bunların dışında sizinde onlara sorular sormanız gerekmekte, lazer epilasyon uygulamasını ne kadar zamandır yaptıkları, lazer epilasyon tedavisinde bugüne kadar elde ettikleri referanslar hakkında bilgi vermeleri, yapılan seanslarda yüzde kaç başarıya sahip oldukları, tedavi sonrasında nasıl hizmet verdikleri gibi sorular gittiğiniz merkezin kalitesi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca uygulamayı yapacak olan doktora da ne kadar zamandır lazer epilasyon uygulaması yaptığını, aldığı sertifikaların neler olduğu hatta o sertifikaları görmek istediğinizi, kullandığı makinalar hakkında bilgi istediğinizi, eğitimini nerede aldığı gibi sorular sormaktan çekinmeyin sonuçta bir lazer epilasyon için yüksek miktarda para ödeyeceksiniz ve sağlığınızla ilgili bir hizmet alacaksınız doğal olarak bu sizin hakkınız.

Ayrıca kaç seans lazer epilasyon uygulacaklarını, bunun maliyetinin ne olacağını, olası bir rahatsızlık, alerjik durum yada olası bir ağrı da ne gibi tedaviler uygulayacaklarını da sormayı ihmal etmeyin, eğer tüm bunları sormadan lazer epilasyon seanslarına başlarsanız ucu açık bir durumlar karşılaşırsınız ve belki de hem zamanınız hemde paranız boşa gider.

Avantajları Nelerdir?

 • Birçok kişide kalıcı yada uzun vadeli çözüm sağlanır.
 • Vücudun geniş bölgelerinde yani bacak, sırt gibi yerlerinde uygulanması avantaj sağlar.
 • Hızlı bir şekilde vücudunuzda rahatsız veren tüm tüylerin temizlenebilme şansı vardır.
 • Geriye batmış kılların tedavi edilmesini sağlar.
 • Lazer epilasyon tedavisinin herhangi bir enfeksiyon yada cilt hastalığı riski bulunmamaktadır.
 • Tüylerde tekrar herhangi bir büyüme olsa bile bu tüyler açık renkte olacağı için estetik açıdan önemsiz olacaktır.
 • Ciltte bir yara, tahriş yada daha önemlisi kanserojen bir etkisi olmaz
 • Ağda gibi yöntemlere nazaran lazer epilasyon çok daha az acı veren ve çok daha uzun süre kalıcılığını koruyan bir tedavi yöntemidir.

Dezavantajları Nelerdir?

 • Kızıl, beyaz gibi renkli tüylerde koyu renkli tüyler kadar etkili sonuçlar vermez.
 • Kişinin vücudundaki tüylenme durumuna göre her kişide aynı seans sayısında sonuç alınamayabilir, kişiye göre gidilmesi gereken seans sayısı artabilir yada azabilir.
 • Bronzlaşmış kişilerde lazer epilasyon uygulanamaz kişinin teninin normal rengine dönmesi beklenmek zorundadır.
 • Tecrübesiz, eğitimsiz ve tekniği bilmeyen kişiler tarafından uygulanırsa tahriş, yanık yada yara gibi ciltte istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir.
 • Gözünüz lazer ışığına maruz kalırsa zarar görür o nedenle lazer epilasyon sırasında özel gözlükler takılması zorunludur.
 • Herhangi bir cilt hastalığı olan kişilerde uygulama yapılamaz.
 • Birde işin maliyet kısmı var, lazer epilasyon pahalı bir uygulamadır bunu da göz ardı etmemek gerekmektedir.

Lazer Epilasyon Uygulaması için Ortalama Fiyatlar Nedir?

Lazer epilasyon fiyatları tedavinin uygulanacağı kişinin kadın yada erkek olması, uygulanacak bölgenin genişliği, uygulamayı yapacak olan doktorun tecrübesine göre değişmektedir. Bunlara uygulamasının ortalama fiyatları aşağıdaki tablodaki gibidir.

KADIN

ERKEK

El 45 lira Yarım kol 190 lira
Göğüs 45 lira Tüm kol 255 lira
Ayak 45 lira Ayak 45 lira
Çene 45 lira Boyun 55 lira
Yüz 110 lira Omuz 140 lira
Koltuk altı 70 lira Bacak 550 lira
Karın 100 lira Sırt ve omuz 450 lira
Göbek 45 lira Sakal 130 lira
Alt bacak 320 lira Kulak 40 lira
Genital bölge 140 lira Koltuk altı 80 lira
Bel ve çevresi 80 lira El 70 lira
Favori 45 lira Kalça 120 lira
Bikini 90 lira Göğüs 320 lira

Epilasyon Uygulaması Başarısız Olabilir mi?

Belkide milyonlarca kişi lazer epilasyon tedavisine başvurmaktadır, bunların içinden tabi ki belli bir kesimde istenilen sonuçlar alınamayabilir yani yüzde yüz başarı sağlanacak garantisi maalesef yoktur ancak başarı yüzdesi oldukça yüksektir, ortalama yüzde 80’in üzerinde istenmeyen kıl ve tüylerden kurtulma oranı vardır ve bu durum kalıcıdır.

Sizlere detaylı bilgi vermeye çalıştım umarım açıklayıcı olmuştur, bir başka yazımda görüşmek üzere. Ayrıca dilerseniz Bölgesel zayıflama nedir isimli yazımızı da okuyabilirsiniz.

Related Articles