Home » Light Ürün Ne Demektir? Zararları Var Mıdır?

Light Ürün Ne Demektir? Zararları Var Mıdır?

by SaglikGuze
light ürün

Light ürün nedir sorusu son  günlerde herkesin dilinde, gelin moda olan light ürünlere bir göz atalım ancak hepsinden önce aslında light ürün nedir onu bilmek lazım, malumunuz bugünlerde light ve diyabetik ürünler revaçta, peki light ürün nedir? Diyabetik nedir?

Şimdi efendim o şöyle oluyor, light ürün  dediklerimiz içindeki şeker ve yağ miktarı azaltılmış ürünlerdir, diyabetik olanlar ise içinde tatlandırıcı olan ürünlerdir. Buraya kadar sıkıntı yok ancak birçoğunuzda görmüyorum sanmayın light ürün oldu mu maşallah sınır tanımadan yiyebileceğinizi sanıyorsunuz ancak işin gerçeği çok üzgünüm ama öyle değil maalesef. Dostlar..! Sevgili Roma’lılar light ürünleri tüketirken lütfen abartmayın sonuçta onların da içinde daha az da olsa şeker ve yağ var bunu unutmayın, light ürünler siz onları paket paket yiyesiniz diye üretilmiyor, çevremde birçok arkadaşımda görüyorum diyolar ki ; efendim sürekli light ürünler tüketiyorlarmış ama bir türlü kilo veremiyorlarmış, güzel kardeşim kilo veremezsin tabi eğer daha çok abartıyorsan kilo almadığına şükret bence..arkadaşlar şaka bir yana light ürünler sizin diyetinize bir renk katsın, günlük yediğiniz yiyecek yelpazesini az da olsa genişletsin diye üretilen besinlerdir o nedenle misal bir paket light bisküvinin içinden bir iki tane yiyip bırakın hem iş temposu, koşturmaca vs. yüzünden az olan vaktinizde atıştırmış olursunuz hemde kilo kontrolü sağlarsınız çünkü light ürünler içinde kalori olmayan ürünler değildir, light ürünlerin hepsinin içinde kalori bulunmaktadır eğer gün içinde bu besinleri kontrolsüz bir şekilde light ürün içinde nasıl olsa kalori yok istediğim kadar yiyebilirim düşüncesi ile tüketirseniz kilo veremezsiniz hatta az önce de yazdığım gibi çok fazla light ürün tüketirseniz kilo bile alırsınız.

Birde diyabetik ürünler var tabi onlarda yazının başında belirttiğim gibi şeker hastaları için hazırlanmış işinde şeker içermeyen besinlerdir kaldı ki aslında bu light ürün furyası diyabetik ürünlerin üretilmesi ile başladı, önceleri şeker hastaları için hazırlanan bu ürünlerin içindeki tatlandırılar çıkarıldı ve normal besinlerin içine daha az şeker ve daha az yağ koyarak daha geniş kitlelere hitap etmesini sağladılar, tabi adı light olunca da oldukça bir rağbet gördü özellikle kilo vermek ve aldığı kalorileri düşürmek isteyenler arasında, bana aslında light ürünler tamamen pazarlama taktiği olarak geliyor, daha önceki sağlıklı beslenme ve kilo verme başlıklı yazımda insanın kilo verememesinin imkansız olduğundan bahsetmiştim, light ürünler içinde gereksiz oldukları fikrindeyim, light ürünlere para vermek yerine sağlıklı ve dengeli beslenip daha sağlıklı ve kalıcı bir biçimde kilo verebilirsiniz, düşünsenize bütün ömrünüz boyunca her gün light ürün mü yiyeceksiniz? Kesinlikle hayır, o zaman light ürün yerine doğal besinlere yönelmek en sağlıklısı. Neyse çenem düştü yine konuyu dağıtmadan konumuza döneyim. Merak edilen bir başka soruda light ürünlerin zararlı olup olmadıkları, gelin birazda bu konuya değinelim.

Light Ürün Zararlı mıdır?

Light ürün yada başka bir deyimle kalorisi azaltılmış ürünler zararlı mıdır sorusunun aslında bende net bir cevabı yok, hangi light üründen ne kadar yediğinize bağlı olarak değişir, light ürünleri satın almadan önce içeriklerini dikkatlice inceleyin, koruyucu ve katkı maddesi en az olanları yada hiç olmayanları tercih edin, eğer işin içinden çıkamıyorsanız bir bilene yada doktorunuza danışın ve bu doğrultuda en sağlıklı olan light ürünleri seçmeye çalışın çünkü birçok kişi maalesef bu ürünlerin üzerinde yazanları okumadan sağdan soldan duyup satın alıyorlar ve bilinçsizce tüketiyorlar. Bu arada bir parantez açıp çok kısa bir örnek vereyim, arkadaşlar bende 2 sene öncesine kadar kilo problemi olmayan tombik bir adamdım, ancak bu süre zarfında 13 kilo verdim peki sorun bakalım bir lokma bile light ürün tükettim mi? Cevabı sizinde tahmin edeceğiniz üzere kesinlikle hayır, ben sadece sağlıklı beslendim ve düzenli spor yaptım o yüzden size bir fikir vermesi açısından söylemek isterim light ürünlere ihtiyacınız yok ama yinede karar sizin tüketirseniz de eğer dediğim gibi bilinçli ve az miktarda tüketin. Son olarak birde meşhur light süt ve light yoğurt mu tüketelim yoksa tam yağlı mı ? Eğer çok fazla kilo probleminiz yoksa ve gün içinde yaktığınız kalori miktarı az değilse ayrıca metabolizma hızınızda yeterli seviyede ise kısacası gün içinde sabahtan akşama yerinizden kıpırdamayan bir insan değilseniz tam yağlı yoğurt ve süt tüketebilirsiniz, bu yazdığım tanıma girmiyorsanız tavsiyem yarım yağlı süt ve yoğurt tüketin.

Bu günlük bu kadar bir başka yazıda görüşmek üzere sağlıklı günler dilerim.

Related Articles